Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /var/www/vhost/gucioland.pl/includes/menu.inc).

Jak trzeba murować ścianę? Jakie są reguły? O jakich rzeczach na pewno trzeba pamiętać?

Do zbudowania ścian zewnętrznych używać możemy różnego typu materiały, przykładowo gazobeton, ceramika czy silikat. Jakie istnieją podstawowe zasady murowania, jakie trzeba poznać. W jaki sposób wygląda murowanie ścian krok po kroku?Zaczynając od pierwszej warstwy - ściany trzeba stawiać na zaizolowanym fundamencie. Niezależnie od tego, jaką technikę murowania będziemy wykorzystywać, pierwsza warstwa muru powinna być położona zaprawie tradycyjnej o grubości dwóch-trzech centymetrów. Jej podstawowe zadanie to zmniejszenie ewentualnych nierówności w poziomie fundamentu, dzięki czemu możemy mieć idealny poziom.


murowanie
Author: Martin Pettitt
Source: http://www.flickr.com
W tym czasie musimy się także postarać o wyznaczenie przewidzianych na projekcie kątów narożników. Takie murowanie zgodnie z założonym planem zaowocuje dobrą konstrukcją - krok po kroku. Ażeby zachować taki sam poziom na wszystkich ścianach, dobrze jest wykorzystać sznurek murarski, jaki jest rozpięty na gwoździach wbitych w mur. Przed dalszą częścią prac musimy zaczekać, aż zaprawa się zwiąże, żeby nie zniekształciła się z powodu ciężaru następnych części muru. Kolejne warstwy bloczków należy ustawić już na mocno utwardzonej zaprawie. Ważne będzie wyznaczenie rogów. Konstrukcję ściany zaczyna się od wyprowadzenia narożników zewnętrznych, później trzeba już tylko wyznaczyć otwory. Musimy unikać docinania bloczków lub pustaków w tych miejscach. Ważna czynność - wiązanie muru. To ważne, ponieważ ściany przenoszą obciążenia z dachu i stropów.

Gdy zainteresował Cię opisywany artykuł, to kliknij na odnośnik tutaj (http://www.zstgroup.pl/?page_id=25), który zaprowadzi Cię do wartościowej witryny - ona dokładnie opisuje ten temat.

Muszą być ustawiane pionowo, zaś jej części wypoziomowane wszędzie, by siły działające od góry były rozprowadzane równo. Aby mur nie uległ rozpadowi, bloczki oraz pustaki muszą być ze sobą związane, co oznacza, że są ustawione w kolejnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co około 0,4 wysokości elementu.


pustak
Source: pixabay.com
Wyjątkowo dokładnie muszą być powiązane ze sobą naroża. Również zbrojenie jest nieodzowne, ponieważ ściany muszą być związane zbrojonymi wieńcami, które są zrobione na wysokości każdego stropu, a także w ściance kolankowej, na której będzie oparty dach. Wszystkie dobre materiały do murowania należy kupować w specjalistycznych budowlanych sklepach, znaleźć tam można różnego rodzaju elementy służące do budowy - cennik.

Spodobał Cię taki artykuł? W takim razie przeczytaj jeszcze to, w tym miejscu także zamieszczono wyłącznie świetne informacje (http://rozminowanie.pl/), które z pewnością Cię zaciekawią.