Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /var/www/vhost/gucioland.pl/includes/menu.inc).

Kilka przydanych informacji na temat budowy i zasady działania zbiorników hydroforowych.

Posiadając cały czas dostęp do wody z sieci wiele osób nie będzie się nawet zastanawiać nad koniecznością jej magazynowania. A przecież nawet to, że z kranu będzie wylatywał odpowiedni strumień jest efektem tego, że w pewnym miejscu w wodociągowej instalacji został wykorzystany jakiś zbiornik.


zbiorniki na wodę
Author: Rogala
Source: Rogala




W przypadku wody i innych płynów powszechne jest użycie zbiorników ciśnieniowych, nazywane również hydroforowymi. Przy dużych sieciach mogą mieć one pojemność nawet kilku tysięcy metrów sześciennych, ale wykorzystywane są również urządzenia znacznie mniejsze, stosowane przykładowo w prywatnych domach czy niewielkich zakładach przemysłowych. Jednak w każdym przypadku będą w nich wykorzystywane główne prawa fizyki, a budowa takich urządzeń nie jest bardzo skomplikowana.


Ciśnieniowe zbiorniki na wodę są złożone z paru części, i wykonuje się je z rozmaitych materiałów. Przeważnie stosowana jest stal (patrz też: piaskowanie lębork) albo żeliwo, wybór w dużym stopniu będzie zależał od roboczego ciśnienia, jakie ma panować w środku. W zbiorniku jest umieszczona pewna ilość cieczy, a nad nią powietrzna poduszka, wytwarzająca wymagane ciśnienie. Wraz ze zmniejszaniem się ilości płynu będzie również maleć ciśnienie w środku, a gdy osiągnie minimalny poziom, uruchamia się pompa. Wtłacza ona wodę aż do uzyskania maksymalnej wartości ciśnienia, po czym przestaje pracować.


Cykl taki jest powtarzany cały czas, przez co wypływająca ciecz cały czas będzie się znajdować pod właściwym ciśnieniem.

Na tej stronie jest wiele rzeczowych wiadomości, jednak prędko przeczytaj także dodatkowe szczegółowe informacje anotis cennik. One również są bez wątpliwości godne uwagi.

I dokładnie tak to działa między innymi w sieci wodociągowej, z jakiej każdy z nas w końcu na co dzień korzysta.