Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /var/www/vhost/gucioland.pl/includes/menu.inc).

Piła widiowe świetnym przyrządem dla dowolnego warsztatowicza

Większość facetów jest zaangażowanymi majsterkowiczami tworzącymi różne rzeczy, głównie drewniane, które są niezbędne w mieszkaniu.Roboty te wiążą się z potrzebą przecinania desek, listew, kantówek itp.
Do cięcia konieczne są piły. Rozumie się, że połowę sukcesu uzyskuje się dzięki odpowiednim narzędziom. Które piły są najlepiej wykonane? Naturalnie najodpowiedniejsze są piły widiowe, to znaczy takie, w których zęby mają przylutowane osłony z bardzo twardego i wytrzymałego na ścieranie materiału. Tworzywem tym są węgliki spiekane, w naszym kraju określane z niemieckiego "widia" - wie diamand. (Węgliki spiekane w pozostałych państwach posiadają różne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta
Author: Proma Polska
Source: Proma Polska
Piły widiowe są bardzo dokładne - przepiłowane krawędzie są gładkie, regularne i na ogół nie wymagają późniejszej obróbki np. gładzenie czy ciosania. Wiąże się to z tym, że węgliki spiekane zachowują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu można używać w pilarkach większe prędkości obrotowe niż przy rozpowszechnionych piłach w całości stalowych. Piły widiowe o wiele rzadziej się psują niż piły tradycyjne, dlatego można je rzadziej ostrzyć, chociaż jest to bardziej kosztowne i czasochłonne. W piłach całkowicie stalowych zęby są na przemian powyginane na boki, dlatego też rzaz, czyli oznaka po przebyciu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub brzeszczotu, dzięki czemu piła wielopiła się nie klinuje w przecinanym materiale. Po pewnym okresie eksploatowania takiej piły odgięcie zębów się zmniejsza i przy użyciu należytego urządzenia należy je poprawiać. W piłach widiowych szerokość rzazu jest niezmienna i jest równa szerokości nakładki widiowej, która bez wątpienia jest większa od grubości brzeszczotu bądź tarczy piły.

Przy użyciu pił widiowych możemy rozcinać nie tylko drewno wiotkie lub mocne, zarówno wyschnięte jak i zwilgotniałe, ale też sklejki wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne.

Chcesz odnaleźć inne tego rodzaju porady? Jeśli tak, ta wyczerpująca treść jest godna uwagi, ponieważ odnosi się do analogicznej tematyki.

Piły widiowe można wykorzystywać też do przecinania metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a również do rozcinania stali oraz materiałów ceramicznych. W zależności od piłowanego materiału piły tarczowe mają rozmaite średnice, różną liczbę zębów, przeróżną geometrię nakładek widiowych i różną prędkość obrotową. Jeśli chcemy dostosować właściwą do obrabianego materiału piłę widiową, powinno się napisać w przeglądarce internetowej hasło "globus piły".

piła
Author: GARDENA
Source: GARDENA
Na budowach nieraz można spotkać piły do pustaków ceramicznych. Z reguły są to elektryczne piły mechaniczne, w których zastosowano dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) poruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takiej konstrukcji tworzywo nie jest przesuwane podczas przecinania i utrzymane są idealne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tym podobnie.


Author: Jagna Falkenberg