Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /var/www/vhost/gucioland.pl/includes/menu.inc).

Projektowanie konstrukcji żelbetowych to trudny proces

Wysokie wieżowce, wiadukty, lub zapory to bardzo masywne obiekty architektoniczne, które muszą utrzymywać gigantyczny ciężar, a do tego być wytrzymałe na działanie wielu czynników fizycznych. Od prawidłowości ich zaprojektowania i wykonania zależne jest zdrowie i życie ludzi.

Większość współczesnych budynków powstaje z żelbetu. Nazwą tą określamy elementy konstrukcyjne, składające się z betonu i stalowych prętów. Budowa z użyciem takiego materiału pozornie może się wydawać prostą sprawą. Tak naprawdę jednak projektowanie konstrukcji żelbetowych to proces niezwykle zaawansowany i skomplikowany.

Betonowa fasada schodów
Author: kurzkarl74
Source: http://www.flickr.com
Dla odpowiedniej realizacji projektu konieczna jest szczegółowa wiedza i wieloletnia praktyka zawodowa oraz zmysł . Całościowo projekt obejmuje dwa rozbudowane działy: początkowy projekt oraz jego audyt (audyt energetyczny przedsiębiorstwa) i zastosowanie potrzebnych modyfikacji. Stal korzystnie wpływa na rozciąganie elementu, beton z kolei - na jego ściskanie.

Jeżeli zainteresowały Cię artykuły przedstawione na tej witrynie, to na pewno ta oferta (http://bsinspekcja.pl/budowa-sieci-kanalizacyjnych/) również okaże się dla Ciebie godna uwagi.

Odpowiednio opracowana schematyzacja z żelbetu bierze pod uwagę atrybuty użytych materiałów i dobiera najtrafniejsze rozwiązania.



Inżynier realizuje obliczenia projektowe, przy użyciu których określa, jak wiele stali zbrojeniowej trzeba będzie użyć przy realizacji danego projektu oraz jak rozmieszczone mają być pręty.

Projektowanie konstrukcji żelbetowych (więcej na serwis kmtce.com/oferta) rozpoczyna się od zadecydowania o sposobie podporu i obciążenia konstrukcji. Można stworzyć belki, słupy, albo płyty, lub wybrać schemat składający się z różnych elementów. Aby dobrać odpowiednie właściwości stali i betonu dla stworzonego schematu, trzeba zastosować badanie wszystkich realnych obciążeń. To proces trudny i wymagający czasu, który przeciąga się, gdy projekt jest bardziej wymyślny.
Dalszy etap projektowania to analiza wymogów konstrukcyjnych oraz uwarunkowań użytkowych obiektu. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób konstrukcja będzie się zachowywać, gdy zostanie poddana rzeczywistej eksploatacji. Na tym etapie można wprowadzić nie tylko poprawki, zapewniające większą stabilność konstrukcji.

Jeśli zdarzy się, że oszacowane materiały przewyższają realne zapotrzebowanie, można jeszcze przeprojektować model, zapewniając optymalizację wielości materiałów oraz zminimalizowanie kosztów. Bardzo istotne jest, aby architekt posiadał pewnego rodzaju wyczucie, umożliwiające mu zdroworozsądkowe manewrowanie pomiędzy bezpieczną realizacją a ekonomią.