Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /var/www/vhost/gucioland.pl/includes/menu.inc).

Zbadanie gruntu przed zbudowaniem domu to konieczność. Ta czynność musi być obowiązkowa

Faktem jest że nie możemy wspaniale zaplanować fundamentów, jeżeli nie jest sprawdzony grunt, na którym chcemy coś budować.
Należy o tym nie zapominać i koniecznie sprawdzić zagęszczenie gruntu, szczególnie gdy nasi sąsiedzi skarżą się na te kłopoty. Udokumentowanie badań podłoża gruntowego robi inżynier geotechnik bazując na badaniach, które robi w terenie. Często takie pomiary są uzupełnione przez badania laboratoryjne.

Planujący budowę mówią często, iż małe budynki, przekazujące na podłoże niewielkie obciążenia, a przecież do nich z pewnością można zaliczyć domki jednorodzinne, nie są warte przeprowadzania badań geotektonicznych.

Kliknij ten odnośnik oraz zobacz w treści (http://www.geodezjatalar.pl/Oferta.html) zamieszczony tam artykuł. Są tam dodatkowe materiały. One również analizują tę kwestię.

Co więcej, tego rodzaju potrzeby nie wyznaczajednoznacznie Prawo budowlane, wedle którego projekt budowlany musi posiadać wyniki badań geologiczno-inżynierskich, jak również agrotechniczne warunki tworzenia projektów budowlanych w zależności zapotrzebowania. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej budynki jedno czy dwukondygnacyjne określa się w pierwszej kategorii agrotechnicznej. Posiada ona małe obiekty budowlane w prostych warunkach gruntowych.
budowa


Dla tego typu więc służy jakościowe określenie właściwości gruntów. Nie ma więc precyzyjnego i idealnego przepisu, który kazałby inwestorowi przeprowadzenie badania gruntu. Równocześnie, wiele urzędów wydających pozwolenia na budowę nie zobowiązuje nawet pokazać razem z projektem budowlanym dokumentacji badań podłoża gruntowego. Nośność znacznej liczby gruntów w Polsce klasyfikuje się jako dobra do bezpiecznego budowania domów jednorodzinnych. Jednakże kłopoty tych, którzy zbudowali domy na niepewnym podłożu, pokazują, iż na pewno lepiej mieć świadomość które grunty pojawiają się na działce pod zabudowę. W przeciwnym wypadku będziemy skazani na wzmacnianie podłoża, a nie wiadomo, czy wcale da to jakieś rezultaty. Wszystko bowiem jest zależne od tego, z jakimi gruntami mamy do czynienia i czy wzmocnienie gruntu coś pomoże.



Na których więc gruntach budowa jest niemożliwa? Bardzo niekorzystnym podłożem są również grunty nasypowe, a więc tego typu, które zostały przez człowieka przemieszczone z miejsca swego naturalnego położenia i złożone bez zagęszczenia.

To świetnie, że masz ochotę zdobyć większą ilość informacji na ten temat. Wtedy przejdź do tekstu, a dowiesz się rozmaitych wiadomości i zdobędziesz wiedzę na bardzo dużo tematów.

Grunty takie z trudem poddają się akcji zagęszczania,z kolei w kontakcie z wodą opadową zbyt łatwo się uplastyczniają. Z tego powodu, podłoże z tego rodzaju gruntów jest zupełnie nieprzystosowane pod budowę.